Přeji Vám dobrý & úspěšný nákup

začátek roku = příležitost si navzájem popřát. Přeji Vám dobře nastavený a úspěšný nákup ve Vaší společnosti.

Zamyslel jsem se, co že to vlastně ten dobrý nákup je. Za ty roky jsem viděl hodně nákupních oddělení a přemýšlel jsem, co odlišuje ty dobré od průměrných až špatných. Jako inspiraci mi dovolte shrnout to, co vidím jako atributy dobrého nákupu:

  • jasná role nákupu ve firmě definovaná managementem a její jasná komunikace uvnitř vlastního oddělení, ale hlavně interním zákazníkům
  • důvěra a podpora majitele a nejvyššího managementu. Budovat si kredibilitu je běh na dlouhou trať. Vztah se senior managementem si upevníte, pokud znáte jeho cíle a aktivně k nim přispíváte.
  • dobrý tým – nákupčí by měli být lidé s nadšením, ne rutinéři, protože tato práce jde dělat mechanicky a také to „nějak dopadne“, anebo stále hledat lepší cesty a řešení.
  • průběžné vzdělávání by mělo být samozřejmostí, a to nejen v nákupních a komoditních znalostech. Dobré je znát i „prodejní dovednosti“, aby nákupčí věděl, jak jsou na něj připraveni obchodníci dodavatelů
  • komoditní znalost – strategické komodity by nákupčí měl znát alespoň tak dobře, aby mohl posoudit zadání interního klienta. Také se tím posiluje důvěra interních zákazníků ve schopnost nákupčích, a tím i dobré vztahy. Nákupčí by také měl znát globální dodavatele, dělat referenční návštěvy – aby dodavatele ve svém oboru znal lépe než jen jako výpis z nějaké databáze. A v těchto znalostech neustrnout, co platilo před dvěma lety, už může být zastaralé.
  • transparentnost vůči všem stranám – managementu, interním zákazníkům i dodavatelům – všichni by měli mít jasno, jak nákup postupuje a na základě jakých kritérií rozhoduje.
  • měření výkonnosti, získávání zpětné vazby (opět od všech – managementu, interních zákazníků i dodavatelů) a brát oboje jako podklad pro zlepšení. A také měření a hodnocení dodavatelů, což je zase podklad pro zlepšení spolupráce s nimi.
  • nákupní procesy by měly být srozumitelné, jednoduché a efektivní. Snažit se o minimalismus při dodržení kvality – potěší to kolegy a udržuje nákupní procesy málo nákladné.
  • dobrý plán strategického nákupu (tendrů) i řízení zásob. Bez plánu nebo včasného sběru informací je nákup jen reaktivní administrátor zpravidla bez šance na dobré výsledky.
  • data o obchodních případech by měla být jednoduše zpracovatelná, kompetentním osobám rychle přístupná a transparentně archivovaná. K tomu poslouží správný nákupní SW dobře spolupracující s firemním ERP.
  • přestože je trend elektronizace nákupních procesů jednoznačný, je neformální diskuze, vytváření kontaktů a vztahů – networking – nutný pro opravdu úspěšný nákup. Jak uvnitř firmy, kde jsou dobré vztahy vždy lepší než jen směrnice a procesy, tak vně – nákupčí by měl být v osobním kontaktu s dodavateli, ale i s kolegy nákupčími v jiných společnostech. Jen tak získá informace v oboru, které se v nabídkách nedočte, a dozví se o zkušenostech, které by jinak musel sám těžce nabýt.
  • nákupčí přemýšlí o efektivitě nákupu z pohledu businessu celé firmy. Hledá, kde by ještě mohl pomoci (například které komodity se nakupují mimo proces), hledá kritická místa (například zrychluje poptávky, aby zvýšil šanci uspět kolegům obchodníkům s jejich nabídkami), nenechá se zavalit operativou na úkor zmíněných strategických zlepšení.

Možná byste doplnili další podstatné věci, s kterými bude nákup ve firmě ještě lepší. Uvítám Váš pohled a zkušenosti v diskuzi na LinkedIn.

Vrátím se ale k přání z úvodu – začátek roku je dobrý čas na zastavení a zamyšlení, co by šlo dělat lépe. Pokud bude tento čas i tento článek impulsem k zlepšení alespoň jedné věci, která Vám nejvíce chybí, bude to fajn.

Tak ať se nám daří nejen v nákupu a nejen v roce 2016.

Tomáš Koutek, KRC partners s.r.o.