Rok 2015 - přejeme, ať je úspěšný a plný otevřené mysli

Proč tu jsme a proč děláme právě toto

Začátek jistě krásného a úspěšného (= prostě super) roku 2015 mne vede k tomu, abych Vám napsal, proč jsme tady, jak o naší práci přemýšlíme a hlavně k čemu Vám můžeme být užiteční. Jaká je filozofie našich služeb a proč děláme zrovna toto.

K čemu je vlastně oddělení nákupu ve firmě?

Nejdříve ne o nás, ale o nákupu obecně. Proč si nenakupuje každý sám to, co potřebuje? Hlavní důvody vidím dva.

⇒ Stejně tak, jako si každou svou fakturu nikdo nezaúčtuje a dělá to účetní oddělení, je i nákup specializovaná činnost a potřebuje své odborníky. Toto je někdy bagatelizováno slovy „nakoupit přece umí každý“, protože každý občas jde do obchodu si nakoupit domů … ale partnerem nákupčího jsou obchodníci, a ti jsou školeni v technikách prodeje, podporuje je marketing a jednat s nimi musí podobně specializovaný obchodník/nákupčí.

⇒ Transparentnost. Když nakupuje ten, kdo něco potřebuje, má přirozené tendence si pořídit superluxusní věc, kterou plně nevyužije, nakoupit si toho hodně do zásoby, a bohužel často i nakoupit od „kamaráda“, který mu za to bude patřičně „vděčen“. Utrácet cizí peníze je totiž svůdné. Nákupčí a ten, který věc/službu potřebuje jsou dva lidé, kteří by se měli vzájemně hlídat. I když je to pro oba aktéry někdy nepříjemná debata, princip 4 očí je důležitý.

Osobnější zpověď, proč to děláme

Beru ten začátek roku jako příležitost otevřeně a bez „korektního“ obalu říct, proč tu jsme a proč si myslíme, že jsme našim partnerům užiteční.

Osobně jsem měl vždy velký smysl pro spravedlnost a férové jednání bylo pro mne osobně důležité, i když jsem nebyl naivní a viděl jsem, že někdy ústup z těchto principů přináší výhody. Přesto jsem měl radost sám ze sebe, pokud jsem v této cestě vytrval – přináší to dobrý pocit, který je jinými „výhodami“ tohoto světa nepřekonatelný. A když mě profesní život přivedl k nákupu, zjistil jsem, že je to ono. Proč?

Jak vidíme smysl strategického nákupu

Úkol nákupu je někdy zjednodušován jako tvrdé cenové vyjednávání s klapkami na očích (nic jiného než cena nás nezajímá). Osobně to vidím jinak. Úkol nákupu je vytvořit rovné soutěžní podmínky (srovnání se sportovní soutěží a férovými pravidly docela sedí). A ano, protože je při utrácení peněz (zpravidla ne vlastních) mnoho hráčů s mnoho zájmy, je úkolem nákupčího tyto zájmy rozpoznat, demaskovat a narovnat tak, aby byl výsledek pro firmu (ne pro ty jednotlivé hráče) co nejlepší. A to vede často k vyvracení argumentů a asertivnímu jednání s obchodníky („nechápete, že jsme nejlepší a jiný dodavatel jako jsme my na světě neexistuje“) i interním klientem („jestli mi nekoupíte tento výrobek, pak za svoji práci neručím, jiný dodavatel to neumí tak dobře“). A ti, kteří byli demaskováni pak často protestují a mluví o klapkách na očích. Strategický nákup je dobrá disciplína pro ty, kteří mají rádi férovou hru. Naopak je nepřítelem zákulisních dohod. Zásadní princip je přinést do každého tendru zdravou a odpovídající konkurenci.

Co děláme a proč

Děláme dobře strategický nákup. Přinášíme nestranný a profi přístup. To pomáhá hlavně tam, kde vládne zvyk a zajeté koleje. Snažíme se vždy rozšířit obzory dosavadní praxe – třeba tím, že hledáme dodavatele za hranicemi CZ, nebo EU. Přinášíme alternativy. Ne proto, abychom je nutili jako jinou možnost, ale aby byla současná alternativa vystavena konkurenci. Dobře specifikujeme předmět, vzorkujeme, hlídáme kvalitu dobrými smlouvami. Dodáváme efektivitu celého nákupního procesu SW aplikacemi pro tendry i objednávání.

Proč? Jednak pro vnitřní přesvědčení o tom, že je třeba svou práci udělat dobře … ano, klišé, ale jsou lidé, pro které je důležité být hrdý na svou práci. A hlavně proto, že víme jak, se to dělá dobře, a víme, jak se proti tomu brání hráči na šachovnici dané hry. Je dobrý pocit vyrovnat se se všemi jejich námitkami a přinést majiteli/akcionářům firmy nakonec dobré dodavatele za konkurenceschopné podmínky. A ti, kteří pak vidí, jaký to mělo přínos, se pak vracejí, nebo zavedou některé z našich používaných best practices do svých firemních postupů.

Přeji Vám v roce 2015 i v dalších letech spokojený rodinný život, úspěšný business, dobré a konkurenceschopné dodavatele, kooperativní kolegy.

AŤ SE VÁM DAŘÍ!

Tomáš Koutek

partner

KRC partners s.r.o.

cell: +420 731 135 323

phone: +420 224 284 075

email: Koutek@KRCpartners.com

web: www.KRCpartners.com

LinkedIn skupina: Strategický nákup

RSS Google+ YouTube LinkedIn O nás Kontakty Reference