Objednáváte to, co máte s dodavatelem ve smlouvě? Víte, co objednáváte? Jak vlastně objednáváte?

Zažili jsme to několikrát a nikdy se nestačíme divit. Poprvé to bylo velké překvapení – u klienta jsme udělali tendr na materiál do výroby, spočítali velké úspory a klient se těšil, jak bude šetřit. Po půl roce jsme tam přijeli dělat jinou komoditu a zajímal nás stav předchozího projektu. Prý mají tak 15% očekávaných úspor, takže to celé vidí jako neúspěch. Tím to pro ně bylo vyřízené. Na rozdíl od klienta jsme pátrali proč to tak je a zjistili jsme, že objednávají u jiných dodavatelů a za jiné peníze, než byl výsledek tendru. A to už byl jen krok k zásobovačům, kteří se divili, že nějaký tendr byl, a že objednávají u starých dodavatelů za loňské ceny. … co na to říct :).

Později jsme to zažili v různých variacích, kde ti, kdo objednávají, měli různé důvody, proč to u těch správných dodavatelů nešlo, nemělo cenu objednávku dělit, tak to koupili najednou, nebo to nestihli a odjeli koupit do krámu vedle, atd., atd.

Zásadní problém je samozřejmě v tom, že takový klient kupuje zpravidla dráž, ale jsou tu i další podstatné problémy

  • nekumulují se objemy u vybraných dodavatelů, kteří pak nedají v příštím tendru dobrou cenu,
  • kupují se položky, které nebyly vyzkoušeny – to když objednávající „přece nebude kvůli dvěma položkám vystavovat novou objednávku“, tak koupí něco podobného u dodavatele, kde třeba i správně kupuje jiné položky
  • seznam nakupovaných (i skladovaných) položek se prodlužuje, tříští, ale hlavně nevíte, co přesně objednáváte a v jakém množství.

Jaké je řešení?

Vystavovat objednávky např. v ERP informačním systému, pouze od zadaných dodavatelů a jen položky, které jsou tam uvedené (a tedy správné za správné ceny). Výhoda je, že v ERP objednávka lze schválit a následně proti ní párovat došlou fakturu. Nevýhoda je cena licence pro každého zásobovače, a také relativní uživatelská nepříjemnost většiny ERP.

A tady jsme se inspirovali u velké nadnárodní firmy

Ta měla svůj vlastní SW – katalog, ze kterého všichni povinně objednávali. V podstatě interní e-shop pro zásobovače v různých zemích. Vytvořili jsme proKatalog.cz, kterým vyřešíte:

  • uživatelsky příjemný a proti jiným systémům levný SW pro objednávky pro mnoho nákupčích
  • možnost skladby různých dodavatelů a od každého jen ty položky, které od něj požadujete
  • interní schvalování objednávek, potvrzení objednávek dodavatelem
  • reporting nakoupených položek přes období, dodavatele i nákupčího
  • stále stejné prostředí pro nákupčí, při změně dodavatele jen vyměníte položky
  • jedno objednávací prostředí pro různé komodity (jeden interní e-shop pro např. kancelářské potřeby, OPP, spojovací materiál, IT spotřební materiál, materiál do výroby, atd.)
  • možno integrovat s ERP a předávat tam objednávky a další data

Více detailů se dozvíte, pokud nás budete kontaktovat, nebo také na videu zde.

V každém případě Vám přeji pořádek v objednávkách, ať už ho docílíte jakkoli. Vypadá to jako samozřejmost, ale bohužel v mnoha firmách není. Je to celkem jednoduchý krok, který přinese hodně ovoce.

Těším se na Vaše komentáře zde v diskuzní skupině Strategický nákup na LinkedIn.

Pěkný den a správné objednávky přeje, Tomáš Koutek, KRC partners.

RSS Google+ YouTube LinkedIn O nás Kontakty Reference