Hypotéka & vyjednávání e-aukcí

Vy, kteří čtete naše články na našem webu nebo LinkedIn, máte zpravidla zkušenosti s firemním nákupem, kde odvádíte profesionální práci. A co při utrácení svých soukromých peněz. Jste také profi nákupčí?

Přemýšlím, proč ve firmě věnujeme úsilí tendru za statisíce, ale v soukromí kupujeme drahé věci, jako je auto (statisíce) a dům / hypotéku (miliony korun) jen srovnáním nabídek, v tom lepším případě. Odpověď je podle mne jednoduchá, nejsme na to zvyklí my, zákazníci, ani prodejci na B2C trhu.

Ale lze to změnit. Yes, we can.

Tam, kde je konkurence – a na trhu hypoték opravdu je – jde tyto zvyky měnit.

Nákup mne zajímá a zkouším ho testovat i v netradičním použití. Letos jsem si například udělal dva neúspěšné tendry pomocí e-aukce: 1) vysavač za cca 4 tis. Kč (žádná nabídka oslovených e-shopů) a 2) palivové dřevo do domu za cca 12 tis. Kč (jedna nabídka v aukci = žádná soutěž). :) Ale to jsou malé finanční objemy.

Před 3 lety jsem zkusil oslovit banky pro refinancování hypotéky plus mínus za 5 mCZK. Připravil jsem si detailní zadávací dokumentaci a dostal jsem přes 10 nabídek. Do aukce podali nabídku jen 2 banky, ale nesoutěžily. Tzn. jsem byl na úrovni nabídek, které bych dostal srovnáním trhu.

Časy se mění

Tento srpen jsem si po 3 letech pokus zopakoval. Oslovil banky a hypoteční portály (ze kterých se ozvalo mnoho poradců). Dostal jsem nabídky od 22 subjektů ve více požadovaných variantách. Vybral jsem si jednu a dal ji do aukce. Pozval jsem všechny, kteří nabídli.

Ano, tento trh není na aukce zvyklý. Volali jsme si, psali mejly, někdy byly reakce některých poradců hodně podrážděné. Ale během 3 dnů jsme se dohodli a do aukce jsem dostal nakonec 4 nabídky, z nichž 3 celkem aktivně o mou hypotéku soutěžily.

Výsledek?

Aukce mi ušetřila 571 Kč z měsíční splátky, tj. 2,2%. Výsledný úrok byl 1,69%, bez dalších poplatků za uzavření smlouvy a vedení hypotéky – navíc byl jen běžný účet u banky. Z výsledku jsem měl radost, jednak to byl úrok lepší asi o 0,2% … opravdu efektivní úrok, v reklamě jsem 1,69% viděl i bez aukce, ale když jsem si sečetl všechny poplatky a další podmínky, lepší nabídku než 1,89% bych v srpnu 2015 bez aukce nedostal.

A hlavně – poprvé jsem viděl, že mají firmy zájem o mé peníze a jsou ochotné nabídnout tak, jak chce zákazník a ne jak jim to spočítali jejich produktové a marketingové oddělení. A to je pěkné zjištění.

Budu to zkoušet dál.

A vy?

RSS Google+ YouTube LinkedIn O nás Kontakty Reference